Yeni MTV Düzenlemesi ile Neler Değişti?

16 Ekim 2017 tarihinde Maliye Bakanı Naci Ağbal binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) %40 zamlanacağını duyurmuştu. Alınan tepkiler üzerine tekrardan bir düzenlemeye gidildi ve bu oran %25'e indi. Fakat bu zam oranını düşürürken, yeni bir düzenleme getirildi. Mevcut araçların Motorlu Taşıtlar Vergisine %25'e kadar zam gelirken, 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile trafiğe çıkacak yeni araçlara ekstra bir vergi düzenlemesi getirildi. Buna göre yeni araç alacak vatandaşlar daha fazla vergi ödeyecek. Mevcut aracınızın yada almayı planladığınız aracın Motorlu Taşıtlar Vergisini hesaplama istiyorsanız, tıklayın.

Mevcut araçların motor hacmine göre zam oranı değişiklik göstermektedir. 1300cc ve aşağısına %15 zam gelirken, 1301cc ve yukarısına %25 zam geldi. Buna göre 1-3 yaş arası araçlar için ödenecek en düşük vergi 646 TL'den 743 TL'ye yükseldi. Diğer araçlarda ise zam farkı hissedilir şekilde arttı. 1 Ocak 2018'den önce trafiğe çıkan araçlarınız için ödenecek MTV tablosu aşağıdadır. Aracınıza ödeyeceğiniz MTV'yi hesaplamak istiyorsanız, tıklayın.

Motorlu Taşıtlar Vergisine gelecek zam %40'den %25'e düşürüldü fakat bundan en çok etkilenecekler sıfır araç almayı planlayanlar gibi görünüyor. Zam oranının %25'e inmesi ile birlikte 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren trafiğe çıkacak araçlar için yeni düzenleme geldi. Bu kapsama girecek araçların motor hacmine ve araçların ülkeye giriş fiyatları baz alınarak bir vergi hesaplaması yapılacak. Almayı planladığınız aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni merak ediyorsanız, tıklayın.